Aktualności

  • Subskrybuj nas

Międzynarodowy Dzień Tolerancji – odwiedziny w OREW w Miechowie

Data: Listopad 22, 2018 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Wychowanie, Wydarzenia 0

IMG_20181116_101429

            16 listopada jest uznawany za Międzynarodowy Dzień Tolerancji. To święto szacunku i akceptacji.

By uczcić ten Dzień grupa uczniów z klasy VIII wraz z pedagogiem szkolnym p. Lucyną Błaszkiewicz udała się do Ośrodka Rehabilitacyjno -Edukacyjno -Wychowawczego w Miechowie, aby spotkać się z osobami niepełnosprawnymi i wykrzyczeć słowa: „Jesteśmy tolerancyjni! Kochamy bliźniego swego, jak siebie samego”.

Po serdecznym przyjęciu przez p. Dyrektor oraz pracowników Ośrodka uczniowie zaprezentowali swoje postawy tolerancji w przedstawieniu, podczas którego padło wiele ważnych słów przeplatanych piosenkami. Bo … wystarczy życzliwy uśmiech, miłe spojrzenie …., „Człowiek niepełnosprawny powinien być odbierany jako pełnowartościowa osoba mająca również potrzeby duchowe, zdolna nie tylko do brania, ale mogąca też wiele dać swojemu otoczeniu”. „Pamiętajmy, że pewnego dnia ludzie nie będą oceniani za kolor swojej skóry, lecz za kolor swojego sumienia”.

Uczestnicy Ośrodka z wielką uwagą przysłuchiwali się tym słowom oraz wsłuchani w dźwięki muzyki i rozlegającego się śpiewu nie odrywali wzroku od wykonawców. Pomimo swoich niepełnosprawności dali świadectwo swojego zadowolenia, wdzięczności, serdeczności i szacunku. Swoją postawą wzruszyli nasze serca, skłonili do przemyśleń, refleksji i pokory, za co im serdecznie dziękujemy.

Po przedstawieniu p. Dyrektor Ośrodka zaprosiła nas do niezwykłego pokoju „doświadczania świata”, w którym przeprowadziła dla nas krótką prelekcję na temat tego niezwykłego miejsca. Miejsca, w którym nic nie trzeba, a wszystko można. Pokój wyposażony w specjalne urządzenia umożliwia stymulację zmysłów za pomocą odpowiednio dobranych bodźców. Tego rodzaju terapia pozwala dowolnie badać i chłonąć szeroki wachlarz bodźców zmysłowych w bezpiecznym i przyjaznym dla uczestnika środowisku. Atmosfera ciepła i relaksu zwiększa poczucie akceptacji i zaufania, dając tym samym możliwość swobodnego cieszenia się doznaniami zmysłowymi.

Wizyta w Ośrodku Rehabilitacyjno -Edukacyjno -Wychowawczym w Miechowie na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach.
Dziękujemy!

                                                                                                          Lucyna Błaszkiewicz

 

Wyśli komentarz