Aktualności

  • Subskrybuj nas

APEL WIELKANOCNY W NASZEJ SZKOLE

Data: Kwiecień 17, 2019 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Wychowanie, Wydarzenia 0

57079772_794069120972442_5731903077947015168_n

„Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Raniutko   w  Wielką  Niedzielę  dzwonią   dzwony,   ogłaszając  światu  radość,

że   Chrystus Zmartwychwstał.  Potem cała rodzina zasiada do uroczystego 

śniadania.”

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie.

W ten przedświąteczny czas dn.9.04.2019r. w naszej szkole odbył się uroczysty „Apel Wielkanocny” zorganizowany  przez klasę II, na którym przybliżono w/w obrzędy.

Na początku występu dziewczynki wykonały Taniec kurcząt w skorupkach M. Musorgskiego. Potem były wiersze  i ciekawe informacje. Wszystko było przeplatane wesołymi i pełnymi powagi piosenkami. Uroku dodawała dekoracja pełna ciepłych, wiosennych i świątecznych barw, a także rekwizyty związane z tym świętem: palmy, baranek, koszyczki, zajączki, kurczaczki, wiadra z wodą, wózek z kogucikiem przypominający o wielkanocnym  chodzeniu po dyngusie oraz świąteczny stół z pisankami i babką.

Szczególnymi gośćmi tego dnia byli uczestnicy wraz z wychowawcami z OREW-u  w Miechowie. Była to rewizyta w ramach współpracy i integracji z osobami niepełnosprawnymi. Wymiana świątecznych pamiątek przypieczętowała tę wielkanocną wizytę.

Na koniec wręczono nagrody i wyróżnienia dzieciom, które wzięły udział w  konkursie na Ozdobę Wielkanocną zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski.

Apel przygotowała L. Żurawska, M. Rosół i E. Łebek.

                                                                                                                                           L.Ż

Tagi:

Wyśli komentarz