Aktualności

  • Subskrybuj nas

Dunajec, Trzy Korony i My w Pieninach

Data: Październik 11, 2018 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Wydarzenia 0

IMG_20181008_110506

          Bardzo wczesnym rankiem, bo o godz.6.00 w dniu 8 października 2018r. uczniowie klasy VI, VIII i VII wraz z nauczycielami panią Elżbietą Bałazy, panią Urszulą Szumerowską  i panem Mariuszem Szumerowskim wyruszyli w Pieniny.

Pierwszym punktem wyprawy był spływ Przełomem Dunajca. Dunajec stanowi częściowo naturalną granicę Polski ze Słowacją. Rozmieszczeni na trzech tratwach pod opieką flisaków przez 2,5 godziny unosiliśmy się na wodach tej rzeki, która była czasem spokojna, a momentami rwąca i groźna. Czas umilały nam opowieści flisaków i nasz śpiew. Otuleni promieniami słońca podziwialiśmy zmieniające się jesienne barwy drzew, skały oraz piękno Trzech Koron: Wysokiej Kaśki, Grubej Baśki i Kudłatej Maryśki.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer z przewodnikiem po Wąwozie Homole. Nazwa wąwozu pochodzi od słowa homole, co oznacza obły, podłużny. Po wyjściu z wąwozu znaleźliśmy się na halach, skąd podziwialiśmy panoramę Szczawnicy. Na halach mieliśmy okazję zobaczyć bacówkę, w której wyrabia się regionalne sery bundz i oscypki.

Następnie udaliśmy się do centrum miasta. Przewodnik pokazał i opowiedział nam o Pijalni Wód Mineralnych, Inhalatorium oraz założycielach Szczawnicy Państwie Szalayach. Mogliśmy także spróbować wód leczniczych m.in.: wody Józefa, Jana, Magdaleny. Miłym podsumowaniem wycieczki była możliwość zakupu pamiątek z serca Pienin.

           Wieczorem, pełni wrażeń, zadowoleni z naszej wyprawy i wspaniałej pogody bezpiecznie wróciliśmy do domu.

Tagi:

Wyśli komentarz