„Historie Biblijne” spektakl teatralny dla uczniów klas IV – VI

Data: Grudzień 10, 2012 Autor: admin Kategorie: Wydarzenia 0

DSC01492

Dnia 04.12.2012 r. klasy IV-VI udały się autokarem do Centrum Kultury w Jędrzejowie na spektakl pt. „Historie Biblijne” przygotowany przez Teatr Młodego Widza z Wolimierza. Aktorzy przedstawiali osiem historii biblijnych ze Starego Testamentu:

„Stworzenie Świata”,

” Adam i Ewa”,

” Dawid i Goliat”,

” Syn Marnotrawny”,

” Mądrość Salomona”,

„Księga Hioba”,

” Arka Noego”,

” Wieża Babel”.

Biblia jako arcydzieło literatury światowej jest prawdziwą skarbnicą, z której do dzisiaj czerpią inspirację pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, muzycy- artyści sztuk wszelakich. Dlatego ten, kto nie zna przypowieści biblijnych, nie będzie w stanie zrozumieć większości dzieł sztuki naszej cywilizacji. Autorzy przedstawienia w lekki, często komediowy sposób uświadomili młodym widzom że nic nie jest ostateczne, wszystko da się naprawić. Potrzebna jest do tego siła ducha, wiara, pokora i wytrwałość w dążeniu do celu.

Ponadto przedstawienie wspaniale wyjaśniło genezę wielu zwrotów i powiedzeń jako środków wyrazu, które na zawsze zadomowiły się w słowniku światowym np.:

,,hiobowe wieści”,

,,zakazany owoc”,

,,syn marnotrawny”,

,,wieża Babel”,

,,zamienić się w słup soli”.

Sprawozdanie z wycieczki

Dnia  04 grudnia 2012 roku klasy IV – VI udały się autokarem do Centrum Kultury w Jędrzejowie na spektakl pt. „Najciekawsze opowieści biblijne”, który został przygotowany  przez Teatr Młodego Widza z Wolimierza. Występowało w nim czworo młodych aktorów, którzy w zaskakujący sposób przenieśli nas w świat  ośmiu historii ze Starego Testamentu. Dzieci z widowni grały role zwierząt  , a jeden z chłopców zagrał  Dawida  w opowieści pt. „Dawid i Goliat”.

Główny  bohater Jarek , współczesny chłopiec,   dla którego najważniejszą rzeczą w życiu była jazda na deskorolce, musi zdać test ze znajomości Biblii, by móc wziąć udział w zawodach. Na przeczytanie grubej księgi pozostała mu tylko jedna noc. Była to noc czarów, gdyż po otwarciu pierwszej strony , został wciągnięty  w niezwykły świat i stał się uczestnikiem wydarzeń sprzed kilku tysięcy lat. Czy Jarek zdał test i czy spełnił swoje marzenia , dowiecie się , gdy obejrzycie sztukę. Myślę , że warto.

Spektakl podobał mi się bardzo, bo teraz wiem, że nauka nie przeszkadza w realizacji swoich  pragnień i rozwijaniu zainteresowań, a przysłowiowy kujon może być wspaniałym przyjacielem.

Martyna kl. V