Aktualności

  • Subskrybuj nas

Impresariat Artystyczny „INSPIRACJA”

Data: Marzec 4, 2014 Autor: admin Kategorie: Aktualności 0

DSCN3103

W dniu 25 lutego 2014r. w naszej placówce gościliśmy aktorów z Impresariatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa. Aktorzy przedstawili dwa spektakle:

  • dla uczniów klas IV-VI oraz
  • uczniów klas I-III i przedszkolaków.

Klasy I-III i  przedszkolaki

„Wiewiórki Majki dobre rady” to widowisko utrzymane w lekkiej i żartobliwej konwencji, mające przekazać treści edukacyjne i profilaktyczne, w sposób przystępny i niesztampowy. Głównym założeniem spektaklu jest promowanie zdrowego stylu życia. Porusza problematykę higieny osobistej i higieny otoczenia, właściwego odżywiania, świadomości dbania o własne zdrowie, korzyści płynących z aktywności fizycznej. Akcentowany jest fakt, że dziecko ma prawo przebywać w zdrowym otoczeniu – bez chociażby biernego kontaktu z papierosami i innymi używkami. Pokazane jest również, jak może ono protestować, gdy powyższa zasada jest nierespektowana.

Klasy IV-VI

Spektakl pt. „Pętla zdarzeń”  porusza problematykę agresji i przemocy rówieśniczej. Przemocy fizycznej, ale także często występującej a trudnej do wychwycenia przemocy psychicznej – równie dotkliwej i mogącej powodować tragiczne konsekwencje – począwszy od obelg, gróźb, szantażu i poniżania, po pozornie niewinne wyśmiewanie i plotki. W tej historii  ofiarą stał się chłopak, którego zachowanie w żaden sposób nie wskazywało, że mógł tej przemocy doświadczać. Demonstrowane jest jak neutralizować przemoc na różne sposoby, między innymi przez rozwijanie poczucia empatii, które umożliwia wczucie się w sytuację ofiary. Idąc tropem nowoczesnej psychologii operującej pojęciem „trójkąta przemocy”: napastnik –ofiara -świadek, eksponowana jest rola i możliwości tego ostatniego. Pokazuje jak kształtować umiejętności społeczne – rozwiązywać konflikty i opierać się naciskom ze strony otoczenia. Wskazuje gdzie szukać pomocy i jakie mechanizmy obronne może przyjmować potencjalna ofiara.

Wyśli komentarz