Klasa II w Muzeum Ziemi Kieleckiej w Tokarni

Data: Wrzesień 30, 2018 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Wydarzenia 0

IMG_20180913_105622

Dnia 13 września 2018r.  klasa 2 wraz z wychowawcami Lidią Żurawską  i   Alicją  Pagór oraz  rodzicami  uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Ziemi Kieleckiej w  Tokarni.

Na początku naszej podróży  po Skansenie dzieci wzięły udział w warsztatach pt. „Zdobywamy sprawność pradziadków.” W zagrodzie edukacyjnej uczniowie wyrabiali ciasto chlebowe (bez wypieku), robili masło w maselnicy, młócili cepem, próbowali nosić wodę na drewnianych nosidłach, prali  na tarze i  tkali na krosnach. Zaangażowanie było nieprawdopodobne. Na koniec zajęć klasa dostała masło, które wyprodukowała, a każdy uczeń „Certyfikat pradziadka”. W dalszej części naszej przygody z historią zwiedzaliśmy stare chaty  i gospodarstwa. Byliśmy w młynie, dawnej szkole, aptece  oraz  u doktora. Obejrzeliśmy również  wystawę rzeźb Jana Bernasiewicza „Ocalić od zapomnienia”. Na końcu w starym Dworze z Suchedniowa podziwialiśmy zabytkowe sprzęty, meble i zabawki.

Wycieczka była niezwykle udana, pogoda i humory dopisywały, ważne miejsca i działania utrwalono na zdjęciach, pamiątki zostały kupione a LODY były pyszne.