Nietypowy gość i sprawna akcja Straży Pożarnej w przedszkolu!

Data: Kwiecień 28, 2014 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Programy, akcje, Wydarzenia 0

IMAG0060

Nietypowy gość i sprawna akcja Straży Pożarnej w przedszkolu!

Dnia 28 kwietnia 2014 r. ok. godz. 10.45 odwiedził nas nietypowy gość, na przedszkolnym  placu zabaw  jedna z pracownic placówki zauważyła gada przypominającego wyglądem węża. Obawiając się o bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy, została zaalarmowana Państwowa Straż Pożarna z Miechowa. Strażacy sprawnie poradzili sobie z gadem, który okazał się zaskrońcem. Najczęściej jest spotykany nad brzegami różnych zbiorników wodnych – preferuje zarośnięte brzegi starorzeczy i jezior a także różne mokradła, okolice zasobne w strumienie lub oczka wodne. Niekiedy spotykany w dalszej odległości od wody, w lasach mieszanych i na skraju  polan, w parkach, ogrodach lub na wilgotnych łąkach. Aktywny w ciągu dnia, przy czym rano przeważnie wygrzewa się na słońcu, później wyrusza na polowanie. Na lądzie szybki i zwinny, w wodzie doskonale pływa i nurkuje. Spośród innych krajowych węży jest najsilniej związany z wodą, chociaż mniej niż inne europejskie gatunki zaskrońców. Zagrożony ucieka, kryjąc się w wodzie lub w gęstych zaroślach, a osaczony stara się przestraszyć przeciwnika sycząc i unosząc przednią cześć ciała. Gdy to nie pomaga wyrzuca cuchnącą wydzielinę z gruczołów odbytowych lub udaje martwego przewracając się na grzbiet. Kąsa w ostateczności. W naszej strefie klimatycznej zimuje, przeważnie od końca września lub początku października do przełomu marca i kwietnia. Podobnie jak inne gatunki, najczęściej zimuje w stertach kompostu, w norach pod korzeniami lub w wypróchniałych kłodach pokrytych mchem.

Była to dla wszystkich przedszkolaków jak i pracowników przedszkola cenna dawka wiedzy z przyrody!