Aktualności

  • Subskrybuj nas

Noc z książką w ZSP w Książu Wielkim

Data: Październik 17, 2019 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Wydarzenia 0

DSC_1826

                 Dla uczniów ZSP lubiących czytanie, prace plastyczne, wyzwania intelektualne, rywalizację czy  po prostu aktywność sportowo – rekreacyjną noc z 4/5 października była wyjątkowa. Po raz kolejny mogli spędzili ją w szkole, zajmując się tym, o czym marzyli od początku roku szkolnego.

Od dawna wiadomo, że kto czyta, nie błądzi. O słuszności tego przysłowia przekonali się uczniowie klasy VI a i VI b, którzy w czasie biwaku szkolnego realizowali innowację pedagogiczną ,,Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. Jej celem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wzbogacenie słownictwa, wiedzy ogólnej, wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury pięknej, rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć.

W szkole przygotowano dla szóstoklasistów mnóstwo rozrywek. Na początek wzięli udział w warsztatach plastycznych, w trakcie których wykonali plakaty promujące bibliotekę szkolną oraz prezentujące ich ulubione lektury. W ten sposób wymienili się swoimi doświadczeniami czytelniczymi i zachęcili innych do sięgnięcia po ulubione książki.

Młodzi czytelnicy dla nabrania sił do dalszych zmagań udali się na smaczną kolację, którą przygotowali dla nich rodzice. Zmęczone i szczęśliwe dzieci doceniły pomoc i troskę swoich mam i ojców.

Po tym artystycznym wyzwaniu przyszedł czas na rozgrywki sportowe. Przy ich organizacji wsparł wychowawców nauczyciel wychowania fizycznego, Mariusz Szumerowski. Młodzi sportowcy z pasją oddali się grze w piłkę nożną, piłkę siatkową i tenisa stołowego. W zmaganiach dziewczętom (pełnym sportowego ducha) nie przeszkadzały nawet piżamy.

Kolejnym punktem programu była ,, Noc biblioteki”. Szkolni bibliofile mogli oddać się swojej pasji w nastrojowej scenerii- oświetlonej tylko świecami czytelni  biblioteki szkolnej. Pod opieką nauczyciela bibliotekarza, Małgorzaty Ozgi, oraz nauczycieli polonistów, Joanny Wiorek i Agnieszki Pluty, mogli podyskutować o czytelnictwie oraz przygotować przekład intersemiotyczny lektury szkolnej. Młodzi znawcy literatury wzięli także udział w konkursie czytelniczym ,,Mistrz pięknego czytania”, podczas którego prezentowali własną interpretację fragmentów prozy. Jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce- klasa VI a: Izabela Dziura, Kacper Oczkowicz

I miejsce- klasa VI b: Piotr Żabicki, Gabriela Tkaczewska

Wyróżnienia: Kinga Zdeb, Bartosz Białek

Uczniowie  dzięki atmosferze dobrej zabawy nie odczuwali upływu czasu i dalszą część nocy spędzili na grach i zabawach integracyjnych. Czas po północy wypełnił nocny seans filmowy- adaptacja omawianej lektury szkolnej. Jeszcze długo po ogłoszeniu ciszy nocnej słychać było dobiegające odgłosy dyskusji. Rankiem uczniowie zaspani, choć bardzo zadowoleni, ochoczo sprzątali sale i szkolne korytarze.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie moli książkowych z klas szóstych w poznawanie tajników literatury, należy się niebawem spodziewać powtórki imprezy.

Wyśli komentarz