Ogólnopolski Konkurs Edukacyjny „Szkolne przygody Gangu Słodziaków”

Data: Luty 3, 2019 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Konkursy 0

IMG_20190125_103655

Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.

W październiku klasy 1-3 wzięły udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Szkolne przygody Gangu Słodziaków” zorganizowanym przez sieć sklepów Biedronka. Celem akcji było budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas 1-3.

Nauczyciele otrzymali materiały pomocne do tej akcji:

-książki z przygodami Gangu Słodziaków,

-pluszaki w/w postaci,

-materiały edukacyjne,

-pakiet materiałów motywacyjnych zachęcających  uczniów do czytania.

W październiku każda klasa zorganizowała Dzień Głośnego  Czytania. Czytaliśmy „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”,  lektury oraz polskie legendy . W domu  dzieciom codziennie czytali członkowie rodziny (jak twierdzą psychologowie co najmniej 10 minut przez 21 dni potrzebne jest do wyrobienia nowego nawyku). Za każdy  podpis Rodzica poświadczający spędzanie czasu z książką  dzieci  otrzymywały od Nauczyciela naklejkę ze Słodziakiem do mini albumu.  Akcja była atrakcyjną  formą rozwijania nawyku czytania i cieszyła się dużą popularnością wśród dzieci.

Ponadto klasa  II wzięła  udział w konkursie plastycznym w/w akcji tworząc wspólnie „Komiks”- „Nowe przygody Gangu Słodziaków”. Najpierw dzieci rysowały  bohaterów. Potem tworzyliśmy  scenariusz komiksu. Na końcu wycięte postaci  i poszczególne elementy przyporządkowaliśmy do  kolejnych numerów komiksu (13 nr). W utworze biorą udział zwierzątka z książki: jeż-Jerzyk, sowa-Zosia, ryś-Rysio, zajęczyca-Zuzia, bóbr-Borys i  lis-Lucek. Dla uczczenia 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości  dodatkową postacią nowych przygód został orzeł-Poldek.

Praca nie otrzymała żadnej nagrody ani wyróżnienia, ale twórcze zaangażowanie dzieci, pozyskanie przez nich wiedzy nt. tworzenia scenariusza i formy komiksu było warte  udziału w tym przedsięwzięciu.

Praca znajduje się  na stronie https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/galeria-prac/ .

Lidia Żurawska