Wiosna w Mieście Królów Polskich – czwartoklasiści z wizytą na Wawelu

Data: Marzec 24, 2018 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Wydarzenia 0

IMG_20180321_124037

Czesław Janczarski, Wawel (fragm.)

Należy kochać

stare kamienie,

bo jest w nich

dawnych czasów wspomnienie –

szlachetnych czynów,

męstwa i sławy.

Dlatego kocham kamienny Wawel.

Chociaż pierwszy dzień wiosny przywitał nas mrozem i śniegiem, to uczniom klas czwartych upłynął on we wspaniałej, wiosennej atmosferze. Już z samego rana klasy IV a i IV b oraz ich opiekunowie – p. Agnieszka Pluta i p. Mirosław Szumerowski wsiedli do autobusu. Celem podróży był Zamek Królewski na Wawelu.

Uczniowie mieli okazję pospacerować po wzgórzu wawelskim, a także zobaczyć  Katedrę Wawelską. Po krótkiej przerwie grupa udała się na dziedziniec zamkowy, gdzie czekały już na nią przewodniczki. Panie oprowadziły obie klasy po Zamku Królewskim na Wawelu. Uczniowie zwiedzili reprezentacyjne komnaty oraz prywatne apartamenty królewskie. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać przepiękne dzieła sztuki oraz ogromną liczbę arrasów, czyli tkanin dekoracyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się  tajemnicze wawelskie głowy. Jednak największe zaciekawienie wzbudziły u zwiedzających Skarbiec Koronny i Zbrojownia kryjące wiele zabytków i drogocennych przedmiotów. Najcenniejszym z nich jest bez wątpienia Szczerbiec, czyli miecz koronacyjny królów polskich.

Warto podkreślić, iż uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu historii i bezbłędnie odpowiadali na pytania pań oprowadzających. Wizyta w Zamku Królewskim na Wawelu okazała się nie tylko żywą lekcją historii, ale także świetnym sposobem na pobudzenie wyobraźni.