Aktualności

  • Subskrybuj nas

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Data: Czerwiec 18, 2017 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Dla nauczycieli, Dla rodziców, Dla uczniów, Wychowanie, Wydarzenia 0

P1080260

W dniach 13-14 czerwca uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Przygoda rozpoczęła się w miejscowości Święta Katarzyna, gdzie na grupę czekał przewodnik. Uczniowie zobaczyli klasztor klauzurowy sióstr Benedyktynek, kapliczkę Stefana Żeromskiego oraz źródełko i kapliczkę św. Franciszka. Przebywając na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, mali wędrowcy zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę oraz Łysą Górę (Święty Krzyż). Odwiedzili także osadę średniowieczną w Hucie Szklanej, odbywając tym samym  podróż w czasie do epoki wczesnego średniowiecza. Spotkali tam garncarza, zielarkę, kowala, tkaczkę, rymarza, zielarkę i bartnika. Będąc na szczycie Łysej Góry, mieli okazję podziwiać świętokrzyskie gołoborza – pozostałości wału pogańskiego oraz Sanktuarium z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego (kościół św. Trójcy, kaplicę Oleśnickich, Muzeum Misyjne). Następnie drogą królewską podróżnicy i ich opiekunowie dotarli do Nowej Słupi, po czym udali się do miejsca noclegowego.

W drugim dniu na terenie Kompleksu „Świętokrzyska Polana” odbyły się warsztaty historyczne na temat herbów regionu świętokrzyskiego oraz warsztaty przyrodnicze pt. „Co skrywają największe rzeki i jeziora świata”. W obu zajęciach dzieci uczestniczyły bardzo aktywnie, dyskutowały i zadawały pytania prowadzącym. Dzieci zwiedziły także Park Miniatur, gdzie podziwiały 20 najciekawszych zabytków regionu, przedstawionych w skali 1:20, podzielonych na trzy ścieżki tematyczne: zamki i obiekty obronne, zabytki sakralne oraz zabytki techniczne. Uczniowie dowiedzieli się m. in. jak wyglądał Zamek w Chęcinach, Obronny Zamek w Szydłowie, Zakład Hutniczy w Maleńcu czy Huta w Samsonowie. Następnym punktem wycieczki było obejrzenie Oceaniki z setkami gatunków ryb i wodnych stworzeń z wód rzek, jezior, mórz i oceanów z całego świata. Przewodnik opowiedział  o wszystkich gatunkach znajdujących się na ekspozycji, przedstawił ich życie oraz tajemnice znane tylko nielicznym. Atrakcją  pobytu była także Kraina Zabawy – Dmuchańce. Tu dzieci mogły skakać, biegać, zjeżdżać na dmuchawcach z podwodnego świata.

W czasie  wycieczki uczestnicy obejrzeli również Pomnik Przyrody Ożywionej – dąb „Bartek”, którego wiek wg różnych źródeł waha się między 700 a 1000 lat.

W drodze powrotnej udało się natomiast zobaczyć Zamek Królewski w Chęcinach. Uczniowie zwiedzili lochy, skarbiec oraz dwie baszty z punktami widokowymi. Na dzieci czekało tam wiele atrakcji, takich jak: pokazy strzelania z broni historycznej, strzelanie z łuku i hakownicy, wystawa broni drzewcowej z tarczami herbowymi czy przymierzanie elementów zbroi rycerskich.

Wyśli komentarz