Aktualności

  • Subskrybuj nas

Zielona szkoła- Łeba

Data: Czerwiec 6, 2019 Autor: admin Kategorie: Aktualności, Dla nauczycieli, Dla rodziców, Dla uczniów, O nas, Wychowanie, Wydarzenia 0

DSC_0748

 

            Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Książu Wielkim odwiedzili jeden z najciekawszych i najpiękniejszych regionów Polski- Kaszuby i Łebę. Zapoznanie się z pięknem Morza Bałtyckiego umożliwił siedmiodniowy pobyt w tym urokliwym mieście.

Wyjazd na zieloną szkołę miał miejsce w dniach 27 maja- 2 czerwca. Brali w nim udział uczniowie klas piątych oraz klasa siódma pod opieką wychowawców: Joanny Wiorek, Agnieszki Pluty, Marty Lewantowicz oraz nauczyciela wychowania fizycznego- Mariusza Szumerowskiego.  Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenia umiejętności życia w grupie, kształcenia postaw proekologicznych oraz poznawanie krajobrazu nadmorskiego. Podczas wyjazdu realizowany był program dydaktyczno-wychowawczy zatwierdzony przez dyrektora szkoły.

Uczniowie  połączyli wypoczynek z nauką. Brali udział w zajęciach sportowych, edukacyjnych, wycieczkach i warsztatach. Podczas wycieczek pieszych, autokarowych, rowerowych oraz wodnych poznawali naturalne środowisko, dziedzictwo kulturowe wybrzeża oraz kulturę regionu. Podziwiali jej przejawy zarówno w architekturze, jak i na drodze, gdyż w swoich wędrówkach spotykali dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości- w języku polskim i kaszubskim.

Dzieci i młodzież poznali uroki Słowińskiego Parku Narodowego, który może poszczycić się szerokimi, piaszczystymi plażami, jeziorami w sąsiedztwie lasów oraz z unikalnymi ruchomymi wydmami. Do dyspozycji mieli całe sportowe zaplecze ośrodka kolonijno- wczasowego ,,Słoneczko” – bardzo dobrze zagospodarowany teren o powierzchni 1 ha, w odległości około 350 m od piaszczystej plaży i 700 m od jeziora Sarbsko, w pobliżu głównego deptaka Łeby: boiska do piłki siatkowej, nożnej, koszykówki, trampoliny, rowery, duży namiot gier wyposażony w piłkarzyki, cymbergaje, boiska plażowe, mini golf, park linowy, tropikalną wyspę (piasek, palmy, leżaki).

W czasie zielonej szkoły odbyły się warsztaty decoupage’u, podczas których dziewczynki wykonały piękne ozdoby z drewna i papieru. Wiele dzieł młodych artystek inspirowanych było wzorami kaszubskimi. Wielką radość sprawiły dziewczynkom i chłopcom także zajęcia karate. W ramach profilaktyki zdrowotnej i antyalkoholowej przeprowadzono zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie wykonali plakaty o tej tematyce.

Uczniowie z Łeby wyruszali na liczne wycieczki. Drugiego dnia pobytu odwiedzili ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Mimo lekkiej mżawki młodzi podróżnicy odbyli rejs statkiem po jeziorze, przeprawili się przez piaszczyste wydmy ( podziwiając widoki niczym z Sahary) i dotarli do brzegu morza. Wyprawę ułatwiało rześkie powietrze i  wilgotny piasek, dzięki któremu łatwo było wędrować, nie zapadając się po kostki. Plany długiego, romantycznego powrotu do ośrodka plażą pokrzyżowała niestety aura. W drodze powrotnej odwiedzili Muzeum Wyrzutnia Rakiet, miejsce, które wniosło przełomowe odkrycia i które mogło zmienić bieg historii, gdzie spełniane były szalone marzenia o tym, aby dosięgnąć nieba i dotrzeć do gwiazd. Podziw wzbudziła zwłaszcza uproszczona replika rakiety V2, jej rozmiary w zestawieniu z halą montażową w tle.

Młodzi podróżnicy podziwiali zachody słońca na pięknej plaży i szukali bursztynów. Wzięli także udział w dyskotece oraz ognisku zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka. Wielkim powodzeniem cieszyły się przejażdżki meleksami.

Chętni mogli odwiedzić Park Dinozaurów w Łebie. Dzieci z klas piątych bawiły się tam m.in. w zamku strachów, labiryncie luster, na diabelskim młynie, na strzelnicy i placu zabaw z rowerkami wodnymi. Podczas spaceru ścieżkami, mostami i kładkami poprzez trzciny zobaczyli 100 różnych gadów. Wśród nich dwa kolosy – Seismosaurusa, mającego 45 metrów długości i jedynego w Polsce Brachiosaurusa z wysokością 13 metrów. Piątoklasiści poznali okresy w dziejach Ziemi. Na własnej skórze doświadczali również jak wyglądało i rozwijało się życie setki milionów lat temu,  zajrzeli do prehistorycznej chaty oraz groty, aby podejrzeć życie i pochówek neandertalczyków.

Udało się także zrealizować dwie wycieczki rowerowe po Łebie dla chętnych. Z tej atrakcji skorzystali głównie siódmoklasiści.

W piątek wszyscy poznali skansen- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Pobyt w tym miejscu przybliżał uczniom kulturę, tradycje i życie dawnych mieszkańców słowińskiej wsi. Dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego konie chodzą tam w butach i co to jest czarne wesele. Na długo pozostaną w pamięci piękne chaty ryglowe, stodółki, studnie z żurawiem i piece do wypieku chleba z ziemniakami.

Innym atrakcyjnym miejscem odwiedzonym przez uczniów był Hel. Tam w fokarium byli świadkami pokazu karmienia fok, podczas których zwierzęta popisywały się sprytem i sprawnością. Wysłuchali też prelekcji na temat ochrony przyrody Bałtyku i życia fok. Karmienie fok połączone było z tzw. treningiem medycznym, podczas którego instruktorzy sprawdzali stan zdrowia fok oraz zapoznali uczestników pokazów z historią życia tych zwierząt, sposobami odżywiania, ich dietę, wiek, trasy wędrówek, najważniejszymi zagrożeniami i przyczynami śmierci. Uczniowie zobaczyli także port. Następnie udali  się do latarni morskiej, gdzie dzielnie pokonali prawie 200 schodów, aby dotrzeć do tarasu widokowego.

W czasie podróży nad morze uczniowie zwiedzili także Gdańsk. Tam  wraz z przewodnikiem zobaczyli jedną z najpiękniejszych polskich starówek, podziwiali największą w Europie świątynię wybudowaną z cegły, Bazylikę Mariacką, zwaną ,,Koroną Gdańska”, odpoczęli przy historycznej fontannie Neptuna, dowiedzieli się, jak działał największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy, a zarazem brama wodna miasta- Żuraw. Potem odbyli spacer Długim Pobrzeżem wzdłuż Motławy, podczas którego podziwiali port.

W czasie drogi powrotnej  uczniowie udali się do Malborka, gdzie zwiedzali zamek krzyżacki – dawną siedzibę Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Ta najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy i największy zamek gotycki zbudowany z cegły wywarły duże wrażenie także swoim malowniczym usytuowaniem nad Nogatem. Potężny, otoczony murami grubymi czasem na dwa metry, zwrócił uwagę już z daleka swoją monumentalnością i czerwienią. Uczniowie uważnie obejrzeli wszystkie trzy zamki: Wysoki, Średni i Niski. Wędrówka po muzealnych wnętrzach, które niegdyś były domem dla Krzyżaków, pozwoliła poznać wiele tajemnic z ich życia. Ekspozycje pokazały dociekliwym zwiedzającym jak wyglądało wyposażenie ich kuchni oraz  zbroje i broń. Dzieci podziwiały także m.in. piece kumulacyjne służące do ogrzewania potężnych zamkowych pomieszczeń, młyn i inne atrakcje.

Wszyscy wrócili do domów z zielonej szkoły zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i już planują przyszłoroczny wyjazd.

Wyśli komentarz